Prag je prestonica piva i poznatih pivnica

Postoji nekoliko onih država i gradova u Evropi koje smatramo pravim pivskim zemljama, tj. zemljama u kojima je proizvodnja piva jedna od glavnih grana prehrambene proizvodnje, a ukus i vrste piva njihov ponos. To su zemlje o kojima se razmišlja kroz čaše napunjene svetlucavom tečnošću zlatne boje i penušavog vrha, a koje poredimo po njihovom kvalitetu. Zemlje koje želimo da posetimo, a ono što prvo pada napamet pored njihove kulture jeste pitanje „gde popiti kvalitetno pivo“ i „koje su najbolje pivnice“.Upravo takav slučaj je sa Češkom koja poseduje ozbiljan kult piva, a samim tim i njenom prestonicom Pragom, s obzirom na to da češka piva spadaju u najpoznatija piva na svetu, a imaju i zašto da budu. Ovo je priča o njima.

U Sedmi Svabu srednjevekovna pivnic

O Češkoj i njenim pivima

Češka piva su od početaka proizvodnje do danas postala svetski poznata piva koja proizvodi veliki broj pivara iz Češke a koja su postala svetski poznata po različitim kriterijumima: po svom ukusu, vrsti, kvalitetu, boji i istoriji. To uopšte ne čudi s obzirom na to da je poznata ona: „Da bi bio najbolji u nečemu moraš to i da voliš.“, što potvrđuje činjenica da je Češka danas zemlja koja popije najviše litara piva godišnje po osobi, što per capita iznosi oko 156 litara piva godišnje. Česi obožavaju svoje pivo i žele da ga i druge zavole, pa je upravo zato i njihova industrija piva procvetala, pogotovo izvozom na Američko tržište. Međutim, to je druga priča.

Iako Češka industrija piva proizvodi najviše light i premium češka lager piva (od 4% i 5% alkohola) po kojima su i postali poznati u svetu, pogotovo zahvaljujući Urquell Pilsner pivu koje je bilo prvo pils pivo poznate zlatne boje na svetu, Češka je ranije, kao i danas, proizvodila ale (ejl) piva, pri čemu je proizvodnja crnog ejl piva u značajnom usponu. Razlog zbog kog su češka piva stekla ugled najboljih na svetu, jeste bio i nešto slabiji volumen proizvodnje u kom nije bilo mesta za pasterizovano pivo, što je gotovo svakom češkom lager pivu davalo kvalitetan i unikatan ukus. Međutim, kada je i otpočela pasterizacija piva iz Češke, kvalitet nije opadao a razvoj industrije je mogao da se kreće samo u jednom smeru – pravo.

Naravno, pozadina uspeha piva u Češkoj nije nepasterizovano pivo već poljoprivredni uslovi za uzgoj hmelja koji je sastavni deo piva a o upotrebi  hmeljaza proizvodnju piva u Bohemiji, postoje zapisi još iz 9. veka n.e.  Koliko je hmelj značajna biljka svedoči i odluka boemskog kralja iz tog perioda da se izriče smrtna kazna svakome ko bude uhvaćen da izvozi hmelj. Najpre je postojala zabrana od strane Pape za točenje / proizvodnju piva, koje je smelo biti korišćeno samo za ličnu upotrebu, a nakon čijeg ukidanja dolazi do početaka razvoja češke industrije piva, pravljenjem manjih centralnih pivara koje bi odradile početni proces proizvodnje, nakon čega bi svaka članica pivare u svojoj kući dovršila vrenje i proizvodnju. Prva manja pivara u Češkoj je oformljena još 1118. godine, što se smatra početkom organizovane proizvodnje čeških piva. U kasnijem periodu proizvodnja piva u Češkoj je donekle stagnirala i često bila iskorištavana od strane osvajača, te su nekada najbolji češki proizvođači piva bivali poslati čak u Meksiko, da uče Meksikance kako se toči pivo, ili bi ogromne količine piva davali kao odštetu za „nepustošenje“ češke teritorije, na primer Šveđanima. Od pokreta „nacionalnog buđenja“ u 19. veku, pivska industrija ponovo oživljava i to kroz stvaranje Pilsner Urquell pivare 1842. godine, i primene korišćenja nove tehnike za točenje piva. Komunizam je probudio kult ispijanja piva u Češkoj zahvaljujući tome što je pivo bilo izuzetno jeftino za vreme komunizma, jer je u bukvalnom smislu služilo da se održi socijalni mir u Češkoj, pod parolom da je svakom moralo da se obezbedi da može da priušti sebi pivo.

Najpoznatija češka piva

Turisti koji se odluče za put u Češku, bilo da je u pitanju doček Nove godine u Pragu, bilo da je u pitanju kratkotrajno svraćanje u Prag kroz putovanje „Pohod na Amsterdam“, najčešže žele da znaju koja su najpoznatija češka piva, jer su verovatno ona i najkvalitetnija. To donekle i jeste i nije istina, ali u svakom slučaju pored brojnih manjih proizvođača piva čiji se proizvodi mogu probati u probranim pivnicama u Pragu i okolini, pogotovo u pivskim gradovima kao što su Brn, Plzen i Češki Budojevci, ipak su najpopularnija češka piva:

  1. Pilsner Urquell – Jedna od najznačajnijih i najpoznatijih pivara na svetu dolazi upravo iz Češke, a u pitanju je Pilsner pivo koje je svojim imenom podarilo ime celokupnoj vrsti piva – pils pivo, a čije se sedište i pivara nalazi u češkom gradu Plzenu. Pilsner Urquell je pivo izrazito zlatne boje i prilično jakog, gorčeg ukusa.
  2. Staropramen – Staropramen je već dobro poznato pivo i u Srbiji, koje upravo potiče iz Praga u koji Vas vodimo.
  3. Budvar Budweiser – je jedno od najpoznatijih piva na svetu, svakako dobro poznato u regionu, a poznato i po sukobu oko imena u Americi. Budvar je ukusom lagano pivo sa slabijom notom gaziranosti u odnosu na ostala češka piva.
  4. Gambrinus – verovatno najprodavanije pivo u Češkoj trenutno, sa svoje dve poznate vrste, original 10 i Premium (light i premium Gambrinus pivo).
  5. Bernard – Bernard je pivo koje je nedavno počelo sa prodajom i u Srbiji, a karakteriše ga to što nije pasterizovano pivo i gorkasto-slatki ukus sa izraženom notom hmelja.

U Fleku restoran / pivnica

Najpoznatije pivnice u Pragu i cene čeških piva u njima

Ono što bi trebalo da znate jeste da pivo u Češkoj možete naći apsolutno svugde, od podrazumevanih barova i pivnica, preko kafića i restorana, pa do mesta u kojima se služi ukusni doručak, gde takođe možete naručiti najkvalitetnije cesko pivo još od ranog jutra. Međutim, ono što mnoge turiste koji se odluče za odmor u Pragu tj. party putovanje u Prag zanima, jeste gde svratiti na pivo u Pragu i koje su najbolje pivnice u Pragu.

Evo nekoliko predloga za mesta u Pragu sa najboljim pivom, i savet da ukoliko odete u neki bar u Pragu sa češkim društvom, imajte u vidu da Česi zaista mogu da popiju mnogo piva!

#1 – U Medvidku pivnica – je tradicionalna Češka pivnica odnosno bar, koji potiče još iz sredine 15. veka od kada i toči svoje pivo. Pivnica „U Medvediku“ je pravi Češki bar koji može da ugosti nekoliko stotina ljudi, koji nudi kako točeno pivo, tako i flaširano ali i sveže proizvedeno pivo.

#2 – U Fleku restoran / pivnica – je najstarija pivnica u Pragu, restoran i pivara spojena u jedinstvenu namenu koja predstavlja ogromnu kafanu sastavljeno od nekoliko soba, čije osoblje je tek toliko „nadrndano“ da se osetite kao kod kuće. U Fleku možete probati kakva je tradicionalna češka kuhinja, piva i uopšte provod u Češkoj.

#3 – U Sedmi Svabu srednjevekovna pivnica – unikatna pivnica srednjevekovnog izgleda sa drvenim klupama kamenim zidovima i velikim kaminom u čijim ćoškovima se kao dekoracija mogu videti srednjevekovni viteški oklopi. Svaki sto je osvetljen svećama.

Add a Comment

Your email address will not be published.

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop